Bor karbür nedir? Bor karbür nerelerde kullanılır?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Bor karbür nedir? Bor karbür nerelerde kullanılır?
Abone ol
Çok sert bir bor-karbon seramik ve kovalent malzeme olan Bor karbür (B4C), tank zırhı, kurşun geçirmez yelekler, motor sabotaj tozları gibi endüstriyel alanlarda uygulanır.

Vickers sertliği 30 GPa'dan fazla olan bor karbür, kübik bor nitrür ve elmasın ardından bilinen en sert malzemelerden biridir.

Bor karbür nedir, ne işe yarar? Bor karbür nerelerde kullanılır? - 1

BOR KARBÜR NERELERDE KULLANILIR?
 
 Bu önemli maden, endüstriyel olarak çeliklere sertlik ve aşınmaya karşı direncini arttırması, kaynak elektrotlarında aşınmaya karşı direnci arttırması amacıyla, aşındırıcılar ve zımparalarda katkı maddesi olarak kullanılır.
 
 Bor karbür, demir ve alaşımlı metallerin yüzeylerine difüzyon yardımı ile koruma amaçlı kaplanır. Ayrıca ağır işlerde kullanılmak için çok daha avantajlıdır ve diğer malzemelere göre çok sert yapıdadır.
 
 Nükleer enerji santrallerinde Bor Karbür, yakıt yükleme çubuğu ve radyasyondan korunmak için kullanılır. Nükleer enerjinin önemi ile bor karbürün bu alanda kullanımı da artmaktadır.Nükleer santrallerin boru hatlarında bor alaşımları kullanılır.
 
 Bor karbürden sertlik değeri yüksek, korozyon çeşitlerine karşı direnci olan, yüksek ısıya dayanıklı, hafif ve sağlam zırhlar üretilmektedir. Bor karbür ileri teknolojik seramik ham maddesidir ve diğer geleneksel zırh malzemeleri ile karşılaştırıldığında yüzde 70 civarında hafiflik gösterir. Savunma sanayisinde hafifliğin ön planda olduğu yelek ve helikopter zırhlarında da kullanımı görülmektedir.

 

Bor karbür

Boron karbür (B4C) kristali birimi.

Yeşil küreler bor atomlarını, siyah küreler karbon atomlarını gösterir.

Bor karbür (B4C):

Vickers sertliği 30 GPa'dan fazla olan bor karbür, kübik bor nitrür ve elmasın ardından bilinen en sert malzemelerden biridir. Seramiğin yoğunluğu 2,52 g/cm³, molar kütlesi 55,255 g/mol, kaynama noktası 3.500 °C, PubChem Bileşik Kimlik Numarası ise 123279'dur.

KETMAK, Fuarda Filtre Presini tanıttıÖnceki Haber

KETMAK, Fuarda Filtre Presini tanıttı

Orman Kanunu 16.Madde’de Değişiklik bekleniyorSonraki Haber

Orman Kanunu 16.Madde’de Değişiklik bekl...