Kim Kimdir? İşte Yeni ETKB Bakan Yardımcıları

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Kim Kimdir? İşte Yeni ETKB Bakan Yardımcıları
Abone ol
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bakan yardımcıları belli oldu. Abdullah Tancan, Ahmet Berat Çonkar, Nevzat Şatıroğlu ve Zafer Demircan göreve getirildiler

Abdullah Tancan

1966 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra, 9 Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1988 yılından itibaren Gaziantep PTT Başmüdürlüğünde Mühendis, Şahinbey Telefon Müdür Yardımcısı ve Şehitkamil Telefon Müdürü olarak görev yaptı. 1997 yılından itibaren TEDAŞ Gaziantep Müessese Müdürlüğü’nde Planlama Etüt ve Proje, Müşteriler, Müessese Müdürlüğü ve Yönetim Komitesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2004 yılından itibaren Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nde Genel Müdür Yardımcısı, TEDAŞ’ta Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Elektrik Dağıtım Şebekeleri Rehabilitasyon Projesi Uygulama Birim Başkanı görevlerinde bulunduktan sonra, 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Kurul Üyesi olarak atandı ve 2016 Ocak ayına kadar bu görevine devam etti. 2016 yılı Ocak ayından itibaren T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevini sürdürmüştür.

23/07/2018 tarihinde, 2018/34 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Bakan Yardımcılığı” görevine atanan Abdullah TANCAN, evli ve 5 çocuk babasıdır.

 

Ahmet Berat Çonkar

1976 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Bolu, Gerede’lidir.

İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da Hazar ilkokuıu ve Özel Muradiye Koleji’nde tamamladı. Türkiye 42.’si olarak kazandığı Boğaziçi Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi işletme Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu.

2000 yılına kadar istanbul’da özel sektörde Dış Ticaret Müdürü olarak çalıştı. işletme Yüksek Lisansı (MBA) ve Uluslararası Ticaret ve Finans Yönetimi (Master of International Business) tahsili için Florida Eyaleti’nde bulunan University of Miami’den burs ve asistanlık kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

2002 yılında yüksek lisans tahsilini tamamlayarak, merkezi New York’ta bulunan; finans, global ödemeler ve seyahat hizmetleri sahasında f’aaliyet gösteren American Express firmasının Miami’de bulunan, Latin Amerika ve Karayipler Genel Merkezi’nde Yeni iş Geliştirme Uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2005-2007 yılları

arasında aynı firmanın Kurumsal Hizmetler grubunda, Karayip Adaları Bölgesi’nden sorumlu Uluslararası Satlş ve Yeni iş Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı.

2007 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde İstanbul l. Bö|ge 17. sıradan milletvekili adayı oldu. Seçimlerden Sonra 2 yıl süre ile Ekonomi ve Dış Politika alanında Başbakan Danışmanı olarak görev yaptı. Bu süreçte Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’ni, Oxford Üniversitesi Türk Diplomat Eğitim Programı’nı ve Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlık Programı’nı (ATAUM) tamamladı.

2009 – 2011 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Dışişleri Danışmanı olarak görev yaptı. Başbakan’ın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın çok sayıda yurt dışı ve yurt içi seyahatlerinde kendilerine eşlik etti ve üst düzey diplomatik görüşme ve kabullerinde hazır bulundu. TBMM Başkanı’nın tüm dış ilişkiler ve parlamenter diplomasi çalışmalarının planlanması, organizasyonu ve yürütülmesinde sorumluluk üstlendi.

2011 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde İstanbul l. Bölge’den milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve NATOPA Türk Grubu üyesi oldu. AK Parti Dış Ilişkiler Başkan Yardımcılığl görevine getirildi. Ayrıca Kolombiya Dostluk Grubu Başkanlığı ve Almanya Dostluk Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir. 16 Ekim 2014 tarihinden itibaren TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

Evli ve 2 çocuk babası olan Ahmet Berat Çonkar, iyi derecede İngilizce, orta seviyede İspanyolca bilmektedir.

 

Nevzat Şatıroğlu

1967 yılında İstanbul’da doğmuştur , baba adı Muhlis, anne adı Nazire’dir.

Makine Mühendisi, Yönetici, İşletmeci; İTÜ Makine Fakültesi Makine Mühendisliği lisans ve Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi yüksek lisans (MBA) programlarını tamamladı.

İGDAŞ Bölge Müdürlüğü Teknik İşler ve Onarım Müdürlüğü ve Kalite Güvence Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Özel sektörde yer alan enerji şirketlerinde genel müdürlük ve yönetim kurulu başkanvekilliği yaptı. Bu süreçte HES yatırımları, elektrik üretimi, doğal gaz dağıtımı ve ticareti yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji santrali ve yerli kömüre dayalı termik santral iş geliştirme projeleri üzerinde çalıştı. Yüzer Depolama ve Gazlaştırma Üniteleri Projesinde Direktör olarak görev aldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Elektrik Üretim AŞ’de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Kamu İşletmeleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Elektrik Sanayi Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. AK PARTİ İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Şişli İlçe Başkanı olarak siyaset yaptı.

27 dönemde İstanbul Milletvekili seçilmiştir. Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda Başkanvekili olarak görevini ifa etmektedir. İngilizce bilen Şatıroğlu, aslen Sivaslıdır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Zafer Demircan

1969 yılında Gölcük’te doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Kocaeli’nde tamamladı. 1993 yılında Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği’ni başarı ile bitirdi. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans programına başladı. 1996 yılında Doktora programına kabul edildi ve 2001 yılında Doktora programını derece ile bitirdi. 1993-2001 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmaları kapsamında İngiltere’de UMIST ve Exeter Üniversitelerinde çalışmalar yaptı. Yine bu süre içerisinde değişik sanayi projelerinde, proje yöneticisi ve danışmanlık faaliyetlerini yürüttü.

2002 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda göreve başladı. Enerji Uzmanı, Grup Başkanı olarak görev yapan Zafer DEMİRCAN, 2008-2012 yılları arasında Tarifeler Daire Başkanı olarak görevine devam etti. 2012-2017 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, Enerji İşleri Genel Müdürü olarak görev yaptı. 2017 yılında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı görevine vekaleten görevlendirildi. 2019 yılında Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı olarak atandı.

Bilimsel dergilerde birçok bilimsel yayını ve çalışmaları yayımlandı. Hacettepe Üniversitesi’nde yarı zamanlı misafir öğretim görevlisi olarak ders vermeye devam etti. Evli ve üç çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Ali Kındap: “Hedef 100 Bin Dönüm Jeotermal Sera”Önceki Haber

Ali Kındap: “Hedef 100 Bin Dönüm Jeoterm...

Yeni Dönemde MAPEG Doğrudan Bakan’a BağlıSonraki Haber

Yeni Dönemde MAPEG Doğrudan Bakan’a Bağl...